Vždycky jsem si myslel, že Evropská unie je dobrý projekt, mimo jiné také proto, že díky ní území našeho státu dlouhá léta nesužuje žádná válka, což je obzvlášť v posledních letech velký dar. Nicméně přesto jsem Evropskou unii ne vždy vnímal úplně jako svou. Příčin bylo více, ať už to bylo proto, že asi jako většina obyvatel unie vnímám, že by se unie měla jistým způsobem reformovat, určitě to bylo také proto, že jsem pořádně nechápal, jak EU funguje. Když jsem dostal nabídku jet na poznávací zájezd Evropského parlamentu, nemusel jsem dlouho přemýšlet, neexistuje totiž lepší způsob pochopení, jak Evropský parlament funguje, než to vidět na vlastní oči. A můžu říct, že jsem udělal velmi dobře, nejen že jsme byli skvělá parta, mohl jsem si všechno „ochytat“, ale přijel jsem s přesvědčením, že EU je naprosto skvělý projekt, který stojí za to chránit do poslední chvíle, i když se to v ČR moc nenosí. Pochopil jsem, že slova jako jednota a solidarita pro EU nejsou jen prázdná slova. Nejen že, to byli jedny z prvních slov, které jsem při zasedání Evropské parlamentu slyšel, ale moto: „In varietate Concordia (Jednotná v rozmanitosti)“, bylo cítit na každém kroku. Bylo to krásně vidět i na tom, s jakým úsilím bylo vše překládáno do všech čtyřiadvaceti úředních jazyků, mezi které patří i čeština a to i přesto, že by bylo samozřejmě daleko levnější používat jen např. němčinu, angličtinu a francouzštinu.

Když se řekne EU, řada lidí si vybaví slovo byrokracie, i já jsem to tak vnímal, o to bylo větší mé překvapení, když jsem zjistil, že v Bruselu je asi 30 000 úředníků, což se na první pohled může jevit jako velký počet, když však srovnáme s počtem asi 18 000 úředníků, kteří pracují v ČR jen na ministerstvech, člověka hned napadne jak to asi všechno zvládají. Navíc stát se úředníkem v Bruselu není vůbec jednoduché, člověk musí umět alespoň 3-4 cizí jazyky a velmi často mají tito lidé také doktorát. Evropská unie se se svou ekonomikou řadí mezi největší světové ekonomiky, je tedy logické, že se to nelíbí jak Rusku a Číně, ale tak ani USA a proto se tyto velmoci budou vždy snažit Evropu rozdělit. Měli bychom tedy pamatovat na pověst o třech prutech Svatoplukových – síla Evropy je totiž v jednotě a ne v rozdělenosti.

Nejsem samozřejmě naivní a je mi jasné, že když jedu na takový zájezd, tak se na něm bude mluvit o tom, co se v EU daří a o tom co se nedaří taktně mlčet, i přesto musím znovu zopakovat, že si myslím, že Evropská unie je projekt, který tu ještě nebyl a který stojí za to chránit. Můžeme ji reformovat k obrazu svému, ale určitě z ní nevystupujme. Nesouhlasíte? Pak vám na to můžu poradit jediné, pokud budete mít možnost jet na takový poznávací zájezd jako já, tak neváhejte, jeďte a přesvědčte se sami.

Jaroslav Šiler
místopředseda OV Uherské Hradiště