V sobotu 25. února jsem se zúčastnil svého čtvrtého sjezdu KDU-ČSL. Poprvé jsem byl v roce 2015 na sjezdu ve Zlíně ještě jako skrutátor, v roce 2017 jsem se z náhradníka stal na poslední chvíli delegátem a získal čestné ocenění „nejmladší delegát sjezdu“, v roce 2019 v Brně už jsem prožil svůj třetí sjezd a letošní lednový byl můj čtvrtý. Avšak byl jiný než ty předešlé, neboť byl mimořádný.

Po smutné události v rodině se rozhodl Marek Výborný na svou pozici rezignovat, spolu s ním rezignovalo celé předsednictvo, a proto musel být svolán mimořádný sjezd. Před ním se v médiích objevovala jména tří kandidátů, kteří oznámili úmysl stát se předsedou KDU-ČSL, tj. Jan Bartošek, Tomáš Zdechovský a Marian Jurečka. Na sjezdu k nim ještě přibyl Jan Horníček, naopak od úmyslu kandidovat upustil Tomáš Zdechovský. Byli tedy tři kandidáti. Z nich delegáti, mezi nimiž byli také čtyři Mladí lidovci Zlínského kraje, zvolili za nového předsedu Mariana Jurečku.

Post 1. místopředsedkyně obhájila naše zlínská senátorka a krajská předsedkyně Šárka Jelínková.

O místopředsednické pozice se strhl boj, z něhož nakonec vítězně vyšel Jan Bartošek, Petr Hladík, Tomáš Zdechovský a Ondřej Benešík. Z předsednictva bohužel vypadl Bohuslav Niemiec, ale já věřím, že jeho čas ještě přijde.

Po schválení několika závěrečných usnesení byl sjezd v pozdním odpoledni ukončen a my jsme se rozjeli do svých domovů plni optimismu, že s novým předsedou a jeho týmem se podaří zastavit lavírování strany kolem kritické hranice 5 % při volbách do Poslanecké sněmovny.

Taky doufáme v úspěch v podzimních krajských a senátních volbách. Ty jsou klíčové zvláště pro náš kraj, kde obhajujeme vítězství z minulých voleb a hejtmanský post Jiřího Čunka. Bude se volit také ve dvou senátních obvodech, kde se dvěma současným senátorům, tj. Ivo Valentovi a Tomáši Goláňovi postaví dva zkušení lidovečtí politici, starosta Starého Města Josef Bazala a krajská radní Michaela Blahová. Mladí lidovci Zlínského kraje jim budou při kampani pomáhat a udělají maximum pro to, aby zvítězili a mohli od podzimu pracovat pro náš kraj v Senátu.

Vojtěch Chupík