Obyvatele České republiky čekají na podzim další volby. 5. a 6. října 2018 si budou vybírat nová zastupitelstva obcí a v některých obvodech také nové senátory.

Nové senátory budou volit ve třetině volebních obvodů po celé České republice. Hlasování bývá dvoukolové, pokud výjimečně nějaký kandidát nezíská už v prvním kole více než 50 % všech odevzdaných platných hlasů v daném okrsku. První kolo senátních voleb se uskuteční v pátek a v sobotu 5. a 6. října 2018. Druhé kolo se bude konat pravděpodobně týden po tom prvním. Pokud nevzejde vítěz v prvním kole, postupují do něj dva kandidáti, kteří získali nejvyšší počet hlasů.

Kandidovat může každý občan ČR starší 40 let. Předchozí politické zkušenosti nejsou nutné. Volit mohou všichni Češi, kteří nejpozději druhý den voleb dovrší 18. rok věku. Stačí do obálky vložit vybraného kandidáta, není třeba nic označovat.

I při senátních volbách je možné díky voličskému průkazu hlasovat mimo místo trvalého bydliště. Je ale nutné si jej včas vyřídit a tentokrát na hlasování přijet do Česka. O přízeň voličů se budou ucházet například senátorští matadoři jako Jiří Čunek nebo Milada Emmerová, ale i prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Pavel Fischer a Petr Hannig. Ve Zlínském kraji obhajují svá senátorská křesla Jiří Čunek a Patrik Kunčar.