BRNO, 31. 3. 2019 – V neděli 31. března se na brněnském výstavišti uskutečnila oslava stého výročí vzniku Československé strany lidové. Přestože předešlé dva dny byly pro většinu delegátů i dobrovolníků sjezdu značně vysilující, oslavu si přesto nenechali ujít. Přijeli také další členové a příznivci KDU-ČSL, dohromady se akce zúčastnilo okolo 2 500 lidí.

Velká část účastníků oslav se ráno shromáždila v bazilice Nanebevzetí Panny Marie, kde v 8:30 začala mše svatá. Na bohoslužbě se aktivně podíleli také nově zvolení čelní představitelé strany. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný i první místopředsedkyně Šárka Jelínková četli liturgické texty. Místopředseda Petr Hladík přečetl přímluvy.

Po skončení mše svaté jsme se přesunuli na výstaviště, kde od desíti hodin probíhal pestrý program. Přítomní si nejprve mohli vyslechnout vystoupení jak Pavla Bělobrádka, tak Marka Výborného. Následně byla udělena čestná členství některým zasloužilým členům. Mezi oceněnými byl z našeho kraje také někdejší senátor a generální sekretář KDU-ČSL Jiří Stodůlka. Dále jsme si mohli poslechnout prezentaci poslance Jiřího Miholy, která během půl hodiny stručně shrnula stoleté lidovecké působení. Vystoupili také naši europoslanci, kteří zdůraznili důležitost voleb do Evropského parlamentu (24. a 25. května), které výrazně určí, kam se bude Evropská unie v budoucnu ubírat. Připomněli také, že vlivem nízké volební účasti, oproti např. volbám do Poslanecké sněmovny, může mít náš hlas trojnásobnou hodnotu.

Na své si přišly také děti. Ty měly po celý den bezplatný vstup do zábavního vědeckého parku VIDA, který hojně navštěvovaly i se svými rodiči. I pro ostatní byl připraven oddechový program. Děti i dospělí se mohli pobavit u Kolotoče pohádek Víti Marčíka ml., příjemnou atmosféru umocnila skupina Svítání. A slavnostní program vyvrcholil vystoupením folklorního souboru Hradišťan pod vedením Jiřího Pavlici.

Po celé tři dny měli účastníci sjezdu a oslav možnost zhlédnout rozsáhlou výstavu k výročí 100 let vzniku ČSL a 110 let Orla, jež obojí založil Msgr. Jan Šrámek.

Před odjezdem domů nás povzbudil předseda strany Marek Výborný. Zdůraznil, že jsme jedinou konzervativní proevropskou stranou se silnou členskou základnou a silnými osobnostmi v regionech. Vzpomněl také slova kardinála Tomáše Špidlíka, který řekl, že se chce dožít sta let, protože po „stovce“ už statisticky umírá málo lidí… Proto je rád, že tu svou první stovku už máme za sebou a můžeme, poučeni z některých omylů, úspěšně vykročit do té následující.

Ondřej Mráz
místopředseda KV ML ZLK