Institut pro křesťansko-demokratickou politiku společně s Nadací Hannse Seidela pořádal konferenci Cesta k úspěšnému venkovu, která se konala v pátek 16. června v Olomouci.. Konference byla příspěvkem v diskuzi o tom, jak zajistit úspěšný rozvoj venkova do dalších generací.

Na úvod vystoupil Karel Havlíček (předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR), který podtrhl význam malého a středního podnikání pro rozvoj venkova. Jako jeden z praktických nástrojů podpory venkova navrhl finanční příspěvky na činnosti koloniálů v malých obcích do 1 000 obyvatel. Na něj pak navázal Eduard Kavala ze Spolku pro obnovu venkova ČR, který zmínil své zkušenosti s obnovou vesnice Bělotín, jíž dělá již několik let starostu a která se nachází v bývalých Sudetech. Ve své řeči se zaměřil na 3 oblasti, které mohou pomoci venkovu, tj. pracovní příležitosti, školství a bytová výstavba (na místech brownfieldů). Třetím vystupujícím v dopoledním programu byl Ondřej Malý – digitální koordinátor, jenž naopak podtrhl význam vysokorychlostního internetu pro rozvoj venkova.

V odpoledním bloku na ně navázal ministr zemědělství Marian Jurečka, který se komplexně zabýval podporou venkova ze strany svého ministerstva a jako jednu z možností, jak venkov podpořit navrhl slevu na pojistném na soc. zabezpečení ve výši 500 Kč za měsíc pro lidi pracující v tzv. znevýhodněných oblastech. Následně se bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer podělil se svými zkušenostmi z chalupaření a chataření a dal je do širšího kontextu obnovy venkova. Posledním vystupujícím byl Vlastislav Ouroda z ministerstva kultury, který prezentoval cesty, jakými ministerstvo kultury přispívá k záchraně kulturního dědictví ČR, které se ve velké míře nachází právě na venkově.

Za Mladé lidovce Zlínského kraje se konference zúčastnil Vojtěch Chupík, Jan Malota a Pavel Kovář z místní organizace Valašské Klobouky. I oni přispěli do diskuse o cestě k úspěšnému venkovu.

Vojtěch Chupík
předseda MO Valašské Klobouky