BRNO, 29. 3. – 30. 3. 2019 – Necelá stovka Mladých lidovců vyrazila na sjezd KDU-ČSL, někteří jako delegáti a další jako dobrovolníci. Do předsednictva strany byl zvolen také jeden ze zakladatelů Mladých lidovců Petr Hladík.

V pátek 29. 3. v 10 hodin byl zahájen sjezd KDU-ČSL v Brně v areálu výstaviště. V té době ještě nikdo nevěděl, kdo bude zvolen předsedou strany, či jak moc se obmění vedení lidovců.

Vše začalo volbou předsedy KDU-ČSL. Na místě se našel další kandidát Jaroslav Vlach, o jehož kandidatuře se předem nevědělo. Celkem tedy byli na post předsedy 4 kandidáti. Jan Bartošek, Marián Jurečka, Jaroslav Vlach a Marek Výborný se střetli v 1. kole volby, ze kterého do dalšího kola postoupili Marek Výborný a Marián Jurečka. Ve 2. kole již získal většinu hlasů delegátů poslanec Marek Výborný a stal se novým předsedou.

Pro zlínskou organizaci byla velmi zajímavá i volba 1. místopředsedy. Na tuto funkci usilovala pouze jediná kandidátka senátorka Šárka Jelínková ze Zlínska, která získala většinu všech hlasů a stala se 1. místopředsedkyní KDU-ČSL.

Nejvíce dramatickou volbou však byla volba 4 místopředsedů. Poražený kandidát z boje o post předsedy Marián Jurečka oznámil, že nebude kandidovat na pozici místopředsedy. Celkem se našlo 6 kandidátů, přičemž v 1. kole byli zvoleni Jan Bartošek, Bohuslav Niemiec a Štěpán Matek. V dalších kolech se rozhodovalo mezi poslancem Jiřím Miholou a senátorkou Jitkou Seidlovou avšak žádný z kandidátů nezískal kýženou většinu hlasů. Pokračovalo se tedy 4. kolem až v sobotu, kde byl již zvolen jediný nový kandidát Petr Hladík, zakladatel Mladých lidovců.

Zlínská organizace slavila také úspěch při volbě dalších orgánů. Ondřej Benešík byl zvolen do celostátního výboru a Marek Tomaštík do celostátní revizní komise. Za zmínku jistě stojí i úspěch člena Mladých lidovců Františka Talíře, který byl zvolen do celostátního výboru KDU-ČSL.

Nově zvolené předsednictvo:
Předseda: Marek Výborný
1. místopředsedkyně: Šárka Jelínková
Místopředsedové: Jan Bartošek, Petr Hladík, Štěpán Matek, Bohuslav Niemiec

Pohled dobrovolníka Miroslava Hanuse:
Politika je pro mnohé z naší generace něčím, čemu se snaží naprosto vyhnout nebo důvodem, proč se pohádat u piva. Proto jsem rád, že poslední březnový víkend byl ve znamení sjezdu KDU- ČSL, kterého se Mladí lidovci mohli účastnit jak jako delegáti, tak jak dobrovolníci. Věřím, že pro mnohé z nás tyto dny byly impulsem pro další práci a zájem o veřejné dění. Nejenom, že jsme mohli utužovat přátelství mezi lidmi z ML, zároveň jsme mohli vést zajímavé rozhovory s politiky z různých koutů České republiky a získávat tak nové vědomosti. Vždyť jak na sjezdu ve svém projevu řekl náš předseda Václav Pláteník: „Pouštějte nás mezi sebe.“ Ano, bez rad matadorů, pochopení a ponaučení se z jejich chyb se mi sami můžeme jen těžko zlepšit. Díky za to, že jsme mohli být u toho.

Pohled delegáta Vojtěcha Chupíka:
Letošní sjezd byl pro mě již druhý v pořadí, kterého jsem se účastnil. Vlastně již třetí, neboť v roce 2015 jsem se jako dobrovolník zúčastnil také sjezdu v mém rodném Zlíně. To byl můj první velký kontakt s KDU-ČSL. Tehdy by mě ani ve snu nenapadlo, že se na následující dva sjezdy podívám jako delegát za zlínský okres. Jsem nesmírně vděčný, že jsem takovou příležitost, jak v roce 2017 v Praze, tak v roce letošním v Brně, dostal. Letošní sjezd se nesl v duchu změn. Zvolili jsme si poměrně neokoukaného předsedu Marka Výborného, do předsednictva byli zvoleni hned „tři mladí kluci“ Bohuslav Niemiec, Štěpán Matek a taky zakladatel Mladých lidovců Petr Hladík. Myslím, že je to velmi dobrý signál všem lidem, kteří se domnívají, že KDU-ČSL je stranou babiček a dědečků z předminulého století. Tak tomu není a letošní sjezd to snad všem jednou provždy vysvětlil. Jsme stranou plnou mladých lidí (vždyť jen obě mládežnické organizace KDU-ČSL mají přes 500 členů), která se nebojí mladým dávat příležitost a na nás mladých je, abychom ji využili. O kom jiném než o nás mladých bude následujících sto let strany?

Coufalík Marek
Místopředseda KV ML ZLK